Kreatyna – biały książę suplementacji

Kreatyna znajduje się w organizmie człowieka głównie w mięśniach (około 95%), ale także w mózgu, wątrobie, nerkach czy jądrach. Gdzie znajdziesz kreatynę w pożywieniu? Największym jej źródłem są śledzie, znajdziesz ją również w innych rybach oraz mięsie. Niestety ze względu na procesy termiczne obróbki mięs i ryb, znacznie zmniejsza się jej zawartość pochodzenia naturalnego. Ponadto musielibyśmy jeść co najmniej pół kilograma śledzi dziennie żeby dostarczyć wystarczającą jej ilość. Dlatego rozsądnym jest włączenie suplementacji kreatyny.

Kreatyna jest chyba najbardziej przebadanym suplementem na świecie – jest bezpieczna nawet dla kobiet w ciąży. Badania potwierdzają wiele pozytywnych benefitów płynących z jej stosowania. Warto podkreślić, że działa ona na całe mnóstwo mechanizmów i procesów pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jednym z najbardziej kojarzonych działań jest wzrost wydajności sportowej. Ale to nie jedyne jej zastosowanie ponieważ kreatyna wykazuje działanie plejotropowe na nasz organizm. To niektóre z nich:

– wspomaga pracę naszego mózgu.

– pozytywnie wpływa na ciążę – zmniejszając powikłania okołoporodowe u matki

– zapobieganie sarkopenii u starszych osób

– wspiera prawidłowe funkcjonowanie gospodarki cukrowej – insulinomimetyk

– zwiększa produkcję ATP – więcej ATP = więcej energii

– zmniejsza szansę na rozwój choroby Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienia zanikowego bocznego (ALS)

Kup kreatynę swoim rodzicom/dziadkom

Wyniki badań sugerują, że stosowanie monohydratu kreatyny może znacząco opóźnić proces rozwoju schorzeń jak choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Regularne stosowanie kreatyny zmniejsza ryzyko rozwoju sarkopenii u osób starszych – kreatyna zwiększa zawartość suchej masy mięśniowej. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej wzrasta siła, wytrzymałość i mobilność ludzi starszych. Dzięki lepszej mobilność zwiększa się jakość życia takich osób.

Kiedy przyjmować kreatynę?

Badanie przeprowadzone przez Cribb’a i wsp. jednoznacznie mówią, że najlepszym środowiskiem przyswajania kreatyny jest obecność węglowodanów i białka. Wyrzut insuliny wspomaga transport białka i kreatyny i lepszą dystrybucję składników. Dzięki temu wchłanianie kreatyny będzie bardziej efektywne. Reasumując najlepiej przyjmować kreatynę z posiłkiem lub innym źródłem węglowodanów i białka.

Jaka forma, kiedy i ile?

Jak wspomniałem wyżej, forma monohydratu kreatyny jest najlepiej przebadana i ma najwięcej doniesień naukowych o pozytywnym jej działaniu na organizm człowieka. Kreatyna może delikatnie pobudzać dlatego najlepszym czasem do jej spożycia będzie początek dnia lub godziny obiadowe. Ilość w ciągu dnia to 3-5g kreatyny codziennie.
Pamiętaj!
Pamiętaj o większej podaży wody jeśli spożywasz kreatynę

2 myśli na “Kreatyna – biały książę suplementacji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *