Lepsza jakość snu zależy od Ciebie

W tym wpisie przestawię zagadnienie przygotowania się do snu. Po tym artykule będzie wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby lepiej spać. Co definiuje dobry sen? Wpływ na dobrą jakość snu możesz mieć dużo wcześniej zanim pójdziesz spać.
Po pierwsze posiłek
Ostatni posiłek który najlepiej będzie wpisywał się w polepszenie jakości snu to ten który będzie węglowodanowy. Czy ma to znaczenie? Okazuje się, że tak. Dzieje się tak ze względu na tryptofan który łatwiej przechodzi przez barierę krew-mózg tworząc serotoninę która jest zbudowana z tego aminokwasu. Więcej serotoniny – „neuroprzekaźnika szczęścia” = mniej kortyzolu i tym samym lepsze wyciszenie i szybsze zaśnięcie. Tryptofan bierze udział w tworzeniu melatoniny – „hormonu snu”. Dlatego wrzucenie ryżu z bananem, łyżką oliwy, cynamonem i kakao na kolację ma sens.


Po drugie odpowiedni odstęp posiłku od snu
Pierwszym elementem jest odpowiedni długi odstęp ostatniego posiłku do momentu położenia się spać. Sen to nie czas na procesy trawienia pożywienia a czas na regenerację organizmu, błony śluzowej jelit, oczyszczenie jelit oraz wielu innych procesów. Zaplanuj swój ostatni posiłek tak, żeby był co najmniej 2 godziny przed planowanym pójściem spać.
Po trzecie unikanie sztucznego światła
Następną czynność którą możesz zrobić to nie narażać się na niebieskie światło. Ten rodzaj światła emitowany jest przez urządzenia elektroniczne typu telewizor, telefon, komputer. Więc jeśli chcesz polepszyć efektywność i jakość snu wyklucz źródła światła niebieskiego. Patrzenie w ekrany urządzeń elektronicznych powoduje przestymulowanie układu nerwowego co w konsekwencji przekłada się na gorszą jakość snu i słabą regenerację organizmu. Niestety w obecnych czasach trudno jest ostawić elektronikę przed snem, dlatego z pomocą przychodzą nam aplikacje na telefon czy komputer blokujące niebieskie światło. Bardzo dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w okulary blokujące światło niebieskie

.


Po czwarte idealna ciemnia w sypialni
Zaciemnienie pomieszczenia w którym śpimy jest również niesłychanie ważne. Udowodniono, że małe źródło światła pochodzące z diody ładowarki bądź innego urządzenia może zaburzać głęboki sen.
Po piąte pora spania
Czas chodzenia spać jest również istotny. Zachowanie rytmu dobowego pomoże w lepszej regeneracji organizmu. Najlepszą godziną na pójście spać będzie między 21 a 23.
Po szóste wyciszenie głowy
Dobrą praktyką wpływającą na sen jest relaks, wyciszenie głowy. Może to być spacer, książka, masaż, medytacja, seks, przytulanie – możesz wybrać formę relaksu jaką lubisz
Po siódme adaptogeny
Stałe narażenie na bodźce (stresory) to prawdziwa zmora człowieka w XXI wieku. Dlatego z pomocą przychodzą nam zioła które mają właściwości tonizujące. Jednym z nich jest zapewne dobrze Wam znana ashwagandha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *