Multiwitamina – czy warto?

Tanie multiwitaminy które są powszechnie dostępne w aptece, w internecie często nie spełniają wymagań świadomych konsumentów.
Przede wszystkim biodostępności składników użytych do produkcji. Najczęściej w takich preparatach są użyte słabo wchłanialne, tanie formy witamin. Podam Ci przykład: wchłanialność tlenku magnezu jest na poziomie 2%. A do tego jeśli w jednym preparacie użyty jest wapń który jest antagonistą do magnezu przyswajalność obu składników mineralnych będzie na niskim poziomie.

Najlepsze suplementy diety mają w składzie formy zmetylowane witamin. Szczególnie osoby które mają problemy z metylacją (upraszczając z oczyszczaniem organizmu – spowodowane choćby mutacją genu MTHFR), które mają polimorfizmy genowe powinny stosować formy zmetylowane. Stosowanie form które nie są zmetylowane przez takie osoby z zaburzeniami sprawia, że organizm nie potrafi ich przyswoić ani wydalić. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na witaminę B9 i B12.

Następnym elementem tanich preparatów witaminowo-mineralnych będzie użycie form wytwarzanych sztucznie. Przykładem takim jest witamina E. Formą naturalną jest D-alfa-tokoferol, natomiast sztuczną DL-alfa-tokoferol. Mała różnica w nazewnictwie, natomiast ogromna różnica w pochodzeniu.

Śmiesznie niskie dawki stosowane w większości preparatów to kolejny problem. Najczęściej w tanich preparatach by zapewnić dzienną porcję należy przyjąć 4-6 tabletek dziennie. Tabletki zazwyczaj są duże, nafaszerowane substancjami dodatkowymi które wątroba musi zutylizować.  Dobre suplementy diety charakteryzują się niską zawartością substancji dodatkowych oraz dużo większą koncentracją w jednej tabletce czy kapsułce.

Preparaty sprawdzonych marek są zazwyczaj 2-3 krotnie droższe niż odpowiedniki innych producentów. Gdy zdecydujemy się na preparat multiwitaminowy lepiej zapłacić więcej, mieć pewny produkt niż mieć poczucie, że marnujesz pieniądze oraz niepotrzebnie obciążasz organizm.

Umów się na konsultację, w której przekażę Ci wiedzę na co zwracać uwagę przy kupnie suplementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *